czwartek, 7 maja 2015

HOLLE, TOPFER, ORGANIX… Ekologiczne kaszki dla dzieci, a kaszki z supermarketów – różnice


Większość maluszków swoją kulinarną przygodę, związaną z rozszerzaniem diety, zaczyna zwykle od kaszek ryżowych w postaci kleiku. Z czasem sięgamy po kolejne rodzaje kaszek dla naszego rosnącego szkraba. Kaszki ryżowo-owocowe, kukurydziane, mleczne i bezmleczne stają się „chlebem powszednim” większości małych dzieci. Ale czy rodzice wystarczająco uważnie studiują skład tych produktów? W każdym razie, powinni…

W masowej ofercie „supermarketowej” czasem udaje się znaleźć kaszkę ryżową bez cukru, sacharozy, czy słodkiej substancji w innej postaci, ale nie jest to standardem. Podobnie trudno w kaszkach z supermarketu znaleźć odpowiednio wysoką zawartość składników pełnoziarnistych, błonnika czy prawdziwych owoców. Jeśli chodzi o kaszki ekologiczne, określane też jako organiczne lub kaszki BIO – wyżej opisane wymogi są zawsze przestrzegane.

W przypadku kaszek organicznych standardem jest wiele pozytywnych rzeczy, które w kaszkach „masowych” są rzadkością. Kaszki organiczne nie tylko zawierają składniki pochodzące z czystych, ekologicznych, często biodynamicznych upraw, ale mają również zupełnie inne proporcje tych składników niż popularne kaszki z supermarketu.

Ułamek procenta versus kilkanaście procent owoców – jaką kaszkę wybierzesz?

Przykładowo, kaszka malinowa od komercyjnego producenta zawiera 0,6% naturalnego proszku malinowego, podczas gdy ekologiczna Kaszka ORGANIX Ryżowo-kukurydziana z bananem i mango BIO swój smak zawdzięcza między innymi składniom takim jak: 10% płatków bananowych i 5% liofilizowanego mango w składzie.Tacy BIO-producenci jak Organix, Holle, Topfer nie wzbogacają swoich kaszek końskimi dawkami witamin i minerałów, gdyż jest to sprzeczne z założeniami żywności ekologicznej. Wychodzą oni z założenia, że urozmaicenie codziennego jadłospisu jest najlepszym sposobem dostarczenia dziecku składników odżywczych.

Jedyną witaminą, jaką wzbogacane są niemal wszystkie kaszki ekologiczne dla dzieci jest witamina B1 czyli tiamina, ważna dla przemiany węglowodanów i ogólnego rozwoju (według norm Instytutu Żywności i Żywienia powinna być obecna w codziennej diecie dzieci od 1. roku życia).

Czym jeszcze różnią się kaszki ekologiczne od pozostałych? 

O kolejnych różnicach między kaszkami BIO a „zwykłymi” przeczytasz na żywieniowym portalu Mamosfera.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------

Doskonałe kaszki: organiczne, z certyfikatami BIO, polecane przez dietetyków, jaglane, bezglutenowe i inne znaleźć można w ekologicznym sklepie Kidy.pl