czwartek, 8 stycznia 2015

Udrażnianie noska u niemowląt i małych dzieci – naturalne sposoby

Najłatwiejszym sposobem udrożnienia zatkanego noska niemowlęcia lub małego dziecka wydaje się zakup w aptece specjalnych kropli do nosa. Ale to, co najłatwiejsze nie zawsze bywa najlepsze.

Krople szybko udrażniają przytkany nosek, ale mogą przyczyniać się do wysuszenia jego śluzówki. Ponadto kropli i sprayów nie powinno się używać dłużej niż przez kilka dni. Dlatego jeśli stan zdrowia dziecka nie jest niepokojący, a nosek się okresowo przytyka – warto wypróbować naturalne, domowe metody jego udrażniania.

Aspirator – co to takiego?

Jest to niewielkie urządzenie, nowocześniejsza alternatywa dla tradycyjnej gruszki. Jedną z końcówek, o kształcie małej tulejki, wkłada się do noska dziecka, a ciąg powietrza pomaga uwolnić nosek od wydzieliny, która wydostaje się na zewnątrz przez gumową rurkę. Aspirator można używać niezależnie od innych preparatów, albo traktować go jako drugi etap oczyszczania noska dziecka, po uprzednim podaniu preparatu udrażniającego. Na rynku są dostępne różne tego typu urządzenia, niektóre są przeznaczone dla dzieci już od pierwszych dni życia.

Inhalator czy nebulizator?

Tradycyjne inhalatory, których działanie oparte jest na zastosowaniu ciepłej pary wodnej i olejków aromatycznych nie są zalecane dla niemowląt i małych dzieci. Dla najmłodszych poleca się użycie nebulizatorów. Nebulizacja to zmiana postaci podanego preparatu z płynnej (np. woda z solą fizjologiczną) w postać chłodnej mgiełki, która za pomocą urządzenia trafia przez nos lub usta do układu oddechowego. Zaletą nebulizacji jest brak konieczności koordynacji oddechu z praca urządzenia. Dlatego metoda ta dobrze się sprawdza u dzieci w różnym wieku.

Jednak uprzednio zawsze należy skonsultować z pediatrą sposób nebulizacji, w odmienieniu do wieku dziecka oraz do preparatów (soli fizjologicznej czy leków), które aplikuje się do dróg oddechowych za pomocą nebulizatora.

Woda morska – więcej niż jedna korzyść z użycia do noska


Fizjologiczne roztwory wody morskiej, jakie można zakupić w aptekach, mają tę zaletę, że nie tylko pomagają oczyścić nos, ale również w naturalny sposób nawilżają jego śluzówkę. Należy poprosić farmaceutę o preparat przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci – będzie on wówczas zawierał łagodniejszą dawkę leku, a końcówka aplikatora będzie miała rozmiary dopasowane do małego noska. Tego typu wody morskie nie zawierają konserwantów i – w przeciwieństwie do kropli leczniczych – mogą być używane przez dłuższy czas.

Należy pamiętać, aby podczas aplikacji preparatu do nosa, główka dziecka była wyżej niż reszta ciała, gdyż nadmiar wody morskiej spływa zwykle do gardła.
O innych, naturalnych i prostych w użyciu metodach udrażniania małych nosków przeczytacie na portalu Mamosfera.