niedziela, 4 października 2015

Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci – jesienne podpowiedzi


Otyłość – obserwowaną powszechnie w krajach rozwiniętych zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – uznaje się za epidemię XXI wieku. W krajach europejskich nadwaga i otyłość występuje u co czwartego dziecka i nastolatka. Problem ten dotyczy również Polski i ma tendencje wzrostowe*. Wielu rodziców ma świadomość, że jesień i zima to okresy sprzyjające odkładaniu się zbędnych kilogramów u ich pociech. Jest to zwykle czas, gdy dzieci mają mniej ruchu, mniej aktywności fizycznych na świeżym powietrzu, a naturalna tendencja organizmu do gromadzenia „zapasów” nie pomaga w utrzymaniu optymalnej wagi. 

Jak zauważają Eksperci związani z Instytutem Matki i Dziecka**: „Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba osób nią dotkniętych z roku na rok wciąż wzrasta. Postęp cywilizacyjny i techniczny sprzyja rozwojowi otyłości: ograniczenie aktywności ruchowej związanej z codziennymi czynnościami oraz łatwy dostęp do wysoko przetworzonej, bogatej w energię żywności prowadzi do zaburzenia równowagi między poborem a wydatkowaniem energii, co objawia się zwiększeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. Szczególnie niepokojący jest fakt, że zaburzenie to coraz częściej występuje u najmłodszych członków społeczeństwa – dzieci i młodzieży”.

Dlatego w okresie jesiennym, gdy z jednej strony dziecko ma często nieco mniej okazji do spalania kalorii niż wiosną i latem, a z drugiej – mamy pod dostatkiem warzyw, owoców i innych sezonowych darów natury, bogatych w błonnik, witaminy i mikroelementy, warto wprowadzić kilka prostych zmian do diety oraz sposobu spędzania wolnego czasu naszego malca.

Zamiast wysoko przetworzonych, kalorycznych posiłków można zacząć wprowadzać do diety malca nowe warzywa i inne zdrowe składniki, korzystając bogactwa jesiennego wyboru, a także produkty ekologiczne dla dzieci (pozbawione pestycydów, konserwantów, cukru i soli). W miejsce tradycyjnych makaronów z białej mąki warto wprowadzić więcej takich składników diety jak pełnoziarniste kasze, ryż, a dla niemowląt – pełnoziarniste kaszki organiczne.


A letnie zabawy na słonecznych plażach, podwórkach czy placach zabaw zastąpić można ciekawymi dla dziecka aktywnościami jesiennymi.

Więcej na temat rozszerzania diety oraz aktywności małych dzieci w okresie jesiennym przeczytasz na portalu parentingowym Bobosfera.pl

-----------------------------------------------------------------------------------
Najwyższej jakości ekologiczną żywność dla niemowląt i dzieci, w tym pełnoziarniste kaszki i makarony oraz wielowarzywne posiłki organiczne – można kupić w renomowanym sklepie Kidy.pl

* Na postawie: Otyłość u dzieci i młodzieży. Poradnik dla rodziców. Instytut Matki i Dziecka, Fundacja, str.10.
** J.w., str. 5.