środa, 4 czerwca 2014

Kiedy wprowadzić mleko następne?

Czasem rodzice bardzo skrupulatnie trzymają się zakresów wiekowych podanych na opakowaniu mleka dla niemowląt i niepokoją się wszelkimi odstępstwami. Według specjalistów – zupełnie niepotrzebnie! Zakresy wiekowe są umowne i odstępowanie od nich jest jak najbardziej dopuszczalne. Każde dziecko jest inne i jego potrzeby też mogą być inne.

Mleko początkowe – do kiedy?


Przykładem dopuszczalnego odstępstwa jest odstawienie mleka początkowego. Jeszcze kilka lat temu mleko początkowe było zalecane do ukończenia 4. miesiąca życia, by po nim podać bardziej sycące mleko następne. Obecnie mleko początkowe zaleca się „od urodzenia”, nie podając górnej granicy wieku. Według dzisiejszej wiedzy, karmienie mlekiem początkowym nawet przez cały pierwszy rok życia nie jest wbrew zasadom żywienia niemowląt.

Umownie podaje się, że mleko następne 2 jest przeznaczone dla dzieci po 6. miesiącu życia. Ale wprowadzenie mleka następnego, dokładnie w tym momencie, nie jest wymaganym obowiązkiem, można to zrobić później i  nie będzie to błędem.

Dlaczego granice wiekowe mogą być płynne?


Powodem są wieloletnie obserwacje i wynikający z nich wniosek o przekarmianiu niemowląt.Konsekwencją jest rosnąca liczba otyłych dzieci i wzrost chorób związanych z otyłością w ciągu dalszego życia.

Najważniejszym kryterium służącym ocenie właściwego odżywiania dziecka jest obserwacja jego potrzeb - wielkości apetytu, częstości dopominania się o kolejne karmienia i przybieranie na wadze.

Patrz na apetyt i wzrost masy ciała

Jeżeli dziecko przybiera na wadze około 130-220 g tygodniowo, oznacza to, że ilość pokarmu jest wystarczająca. Przyrosty poniżej 500 g w miesiącu powinny skłaniać do weryfikacji sposobu karmienia (liczby karmień, rodzaju pokarmu). Czasami istnieje konieczność wcześniejszego wprowadzenia mleka następnego, niż to wynika z oznaczenia na opakowaniu, czasem można to zrobić później. Przy podejmowaniu takiej decyzji zawsze rodzice powinni skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zna dziecko.

Ważna informacja od Kidy.pl - mleka początkowe Humana oraz mleka następne Humana 2, Humana 3 oraz Humana 4 dostępne są w unowocześnionym składzie, w wygodnych opakowaniach w puszkach.