niedziela, 29 listopada 2015

Karmienie jako czynnik wpływający na prawidłowy rozwój mowy u dziecka.


Rola karmienia w rozwoju mowy u dziecka. Jakie znaczenie ma karmienie niemowląt na właściwe wypowiadanie słów?

Jest wiele czynników, które wpływają na właściwe działanie aparatu mowy u dzieci. Na część z nich nie mamy wpływu i w przypadku wystąpienia zaburzeń i nieprawidłowości, podlegają one pomocy lekarza specjalisty. Jednak są także te, które dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy, możemy efektywnie wspierać wpływając na prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Jednym z czynników wpływających na rozwój mowy u niemowląt i dzieci jest karmienie.
Proces ten zaczyna się kształtować jeszcze w łonie matki, kiedy po raz pierwszy maluch bierze paluszki do buzi i zaczyna je ssać. Wyćwiczone w brzuchu mamy ssanie zaczyna przybierać na sile tuż po porodzie, a instynkt ten stanowi najsilniejszy, najbardziej aktywny i najważniejszy ze wszystkich odruchów.

Ssanie piersi mamy podczas jedzenia, uruchamia szereg mięśni nie tylko ściśle związanych z karmieniem, takich jak mięśni ust, języka, podniebienia i gardła, ale także mięśni twarzy, głowy, szyi, karku i klatki piersiowej. Karmiąc noworodka piersią zapewniamy mu nie tylko najzdrowszy z możliwych posiłków, ale także umożliwiamy aktywny rozwój mięśni mających istotne znaczenie w nauce mowy u dziecka.

„Kolejnym krokiem na drodze prawidłowej stymulacji mięśni biorących udział w procesie wypowiadania słów jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do przyjmowania bardziej gęstych pokarmów” - zapewnia Ola Olak, neurologopeda, która udzieliła wywiadu dla portalu Bobosfera.pl nt. "Wpływu prawidłowego karmienia niemowląt na rozwój mowy u dziecka".

Przyzwyczajone do ssania niemowlę, podczas rozszerzania diety poznaje nowe smaki oraz konsystencje posiłków, inne niż dotychczas. Dzięki temu urozmaiceniu stymuluje pracę mięśni aparatu artykulacyjnego, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój mowy u dziecka.

Prawidłowe karmienie dziecka to takie, które nie zakłóca naturalnych instynktów przyjmowania pokarmów. Coraz bardziej powszechną metodą karmienia niemowląt staje się BLW (Baby Led Weaning), czyli w dużym skrócie wprowadzanie pokarmów stałych kontrolowane przez dziecko.
W tym przypadku dziecko nie tylko samo decyduje co zje, ale także ile oraz w jaki sposób przyjmie posiłek. Metoda ta nie wymaga od rodzica zbyt dużych umiejętności, gdyż to właśnie dziecko jest tutaj głównym dowodzącym.

Jeśli rozszerzanie diety odbywa się w sposób tradycyjny – za pomocą łyżeczki, wówczas bardzo ważna jest nie tylko sama łyżeczka, ale także sposób, w jaki wprowadzamy nią kolejne porcje dania, do ust. „Ważne jest tworzywo, z którego wykonana jest łyżeczka. Nie powinna być zbyt miękka, gdyż jej zadaniem jest stanowcze przekazanie informacji do mózgu. Dzięki naciskowi na środek języka, mózg otrzymuje wiadomość: działaj! Nie obawiajmy się przy tym, że zbyt twarda łyżeczka skaleczy delikatne dziąsła dziecka, ponieważ podczas prawidłowo przebiegającego procesu karmienia łyżeczka nie powinna mieć z nimi styczności” - podpowiada Ola Olak.

Na rozwój mowy wpływ na wiele czynników, ale tylko na część z nich, jako rodzice, mamy wpływ. Karmienie jest tym obszarem, które daje nam pole do popisu – jednak tylko wtedy gdy wspieramy je w sposób prawidłowy nie zaburzając go.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją wywiadu na stronie Bobosfera.pl