czwartek, 24 października 2013

Farby, kredki, flamastry – jak kolorowo spędzać wieczory z dzieckiemSesje plastyczne z dwu i trzylatkiem? Czemu nie! Nie musisz zapisywać malucha na specjalne zajęcia – jego kreatywność rozwiniesz sama w domu. Dobre farby i kredki sprawią, że długie, jesienne wieczory nie będą nudne!

Pamiętasz gotowanie zup z błota? Małe dzieci uwielbiają przeróżne substancje, które nadają się do „paćkania”. Stąd wziął się pomysł malowania paluszkami. Ze względu na pomysłowość i brak ograniczeń charakterystyczny dla młodych twórców warto wybrać zestaw specjalnych, zmywalnych farb. Zwykle są one dostępne w czterech podstawowych kolorach. Do tego obowiązkowo - duży karton.
Reszta należy do dziecka – pozwól mu decydować, czy wykona swoje dzieło w poziomie, czy pionie, jaką techniką nabierze farby – palcami czy całą dłonią, no i oczywiście temat rysunku. 

Malowanie palcami rozwija kreatywność

Malowanie palcami jest idealne dla przedszkolaków, a nawet dla dzieci, które nie rysują jeszcze zbyt precyzyjnie - w ten sposób mogą tworzyć nawet dwulatki.
W jaki sposób ta technika rozwija kreatywność dziecka? Psycholodzy wymieniają wiele zalet: dziecko ma możliwość poznania kolorów i mieszania barw, wzmacnia precyzję swoich ruchów oraz uwalnia się od zahamowań. 

Jakie farby do malowania palcami?

A jeśli dziecko zapragnie skosztować farby? Albo zamiast kartki postanowi udekorować swoją buzię lub ubrania? Spokojnie – producenci przewidzieli takie sytuacje. Jeśli Twój maluch lubi testować wszystko buzią i masz podejrzenia, że podczas tworzenia zechce sprawdzić, jak smakują kolory - wybierz farby Green Boom do malowania palcami. Są ekologiczne i mają gorzki smak, co skutecznie zniechęca do jedzenia. Dodatkowy plus - łatwo się zmywają.
Bezpieczny zestaw do malowania palcami ma również marka Crayola, którą rodzice chętnie wybierają ze względu na intensywne barwy i fakt, że łatwo się spierają. 

Kredki dla dwulatków

Do rysowania „ na sucho” dla najmłodszych odpowiednie są grube kredki świecowe. Ze względu na kształty dopasowane do małej ręki takie kredki łatwo jest uchwycić. W Kidy.pl dla małych artystów polecamy: Green Boom kredki świecowe Ekojumbo 12 kolorów oraz Crayola kredki trójkątne 16 kolorów.

Jak rysuje dwulatek?


Dwulatek zapełni kartkę okręgami, zawijasami i zygzakami. Ważne jest nie tylko samo dzieło, ale również to, że nauczy się skupiać uwagę na jednej czynności. Maluszek w tym wieku rysuje spontanicznie, bez planowania. I chociaż z początku nie będzie łatwo odgadnąć, co przedstawia jego rysunek, zawsze warto naszego artystę chwalić – pochwała jest największą zachętą. Wspólne rysowanie to bardzo ważna sprawa – nie zastąpi jej danie maluchowi kolorowanki.